Kemal Samıncıoğlu Müzesi

Kemal Samıncıoğlu Müzesi

MÜZE HAKKINDA

 

Bartın’da 24 yıl Belediye Başkanlığı yapan Kemal Samancıoğlu’nun doğup yaşadığı tarihi ahşap ev,günümüzde Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir Kemal Samancıoğlu’nun eşyalarının yanı sıra Bartın’lı ailelerin bağışladığı yaklaşık 700 etnoğrafik eser barındırmaktadır. Müze, üç katta toplam sekiz oda ve salondan oluşmakta; birinci ve ikinci katlarda Kemal Samancıoğlu’nun günlük yaşam odası ve çalışma odası yer almaktadır. Giriş katta yönetim odası ve mutfak, birinci katta Bartın kadınlarının üretkenliğini yansıtan el sanatları ürünlerinin sergilendiği oda ve salon, ikinci katta gelin odası ve Osmanlı dönemlerine ait etnografik eserlerin sergilendiği salon bulunmaktadır.

 

Kemal Samancıoğlu, ölmeden önce yaşadığı evi Bartın belediyesine bağışlamıştır. Kemal Samancıoğlu’nun hizmetlerini ve çalışmalarını gelecek kuşaklara aktarmak üzere başlatılan müze çalışmalarında, manevi kızı Hanife Samancıoğlu’nun yoğun emekleri olmuştur .
2004 yılında Bartın Belediye Meclisinin oy birliğiyle aldığı kararın ardından Samancıoğlu Evi, Etnografya Müzesi olmuştur.Halkın elinde müzede sergilenmeye değer, tarihi, eski eşyaların müzeye bağışlanması istenmiştir.
Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi, 29 Nisan 2008 günü Kemal Samancıoğlu’nun 111.doğum gününde açılmıştır.
Samancıoğlunun kendi kentinde, kendi evinde, kendi birikimleri ve kendisinin attığı ilk adımlarla oluşturulan bu müze artık ortak kültür varlığımızdır.

 

Kemal Samancıoğlunun HAYATI

 

1897 yılında Samancıoğlu sokak , orta Mahallede dünyaya gelen Kemal Samancıoğlu’nun babası Avukat Hüseyin Hamdi Samancıoğlu,annesi Fatma Samancıoğludur.
1907 yılında Bartın Hamidiye Mektebini bitirmiştir. 1910-1911 de Rüştiyeyi tamamlamıştır. 1913 yılında Ziraat okuluna girmiştir. 1915 ten 1917 ye kadar Çivril Çekirge Mücadele Zabiti, 1917 den 1919 a kadar Afyonkarahisar Çekirge Mücadele Müdürü olarak çalışmıştır. 1920 de öğretmen olmuş, Milli Mücadele döneminde Amasra Sahil Tarassut Müfrezesi kumandanlığı ile Bartın Hendek Ereğli İnzibat zabitliklerinde bulunmuş, Bartın İnzibat zabitliği görevini yaparken Merkez Numune Mektebi orta devre öğretmenliğini de sürdürmüştür.
1923 yılında öğretmenliği bırakıp 1927 yılına kadar Ziraat Fen Memurluğu yapmıştır.
1927 de memurluktan istifa edip, serbest ticaretle uğraşmaya başlamıştır.1929 belediye seçimleri sonrasında belediye başkanı seçilmiştir.
1929-1973 yılları arasında ara ara 24 yıl belediye başkanlığı yapmış olan Kemal Samancıoğlu, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Umum Müdürlüğü İdare ve Levazım Şefliği, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Adana Müdürü, Türkiye Ekspres Bank müdürü, Anadolu Bankası Bartın Şubesi Müdürü görevlerinde de bulunmuştur.

 

 

GALERİ

 

KEMALSAMANCIOGLU03020KEMALSAMANCIOGLU01KEMALSAMANCIOGLU

 

 

 

 

 

 

 

KONUM

 

 

 

İlgili Kategoridekiler

Güzelcehisar

Güzelcehisar

İnkumu

İnkumu