Ulus

ULUS HAKKINDA

Ulus, Bartın'ın 37Km. doğusunda, Uluçay, Eldeş Çayı, Çerçi Çayı ve Alpı Çaylarının birleştiği vadide kurulmuştur.Deniz seviyesinin 
yüksekliği 200m. dir.Adını bir Türk aşireti olan Bozulus'tan almıştır.Bugüne 
kadar üç il değiştiren Ulus, bir süre Safranbolu'nun bucağı idi.Daha sonra 
Kastamonu'ya bağlandı, Zonguldak il olduktan sonra da Zonguldak'ın ilçesi 
oldu.Bartın'ın il olmasıyla 28.8.1991 tarihinde Bartın'a bağlandı.

 

KÜLTÜR VE TURİZM

 

İlçemiz Drahna grubunu kapsayan köylerimizin de içinde bulunduğu alanlar 7 Temmuz 2000 tarih ve 24102 sayılı Resmi Gazetede Küre Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Ulukaya Şelalesi, Uluyayla ve ilçe merkezinde bulunan Kocagöz Konağı turizm açısından yerli ve yabancıların ilçemizde en çok ziyaret ettiği yer ve alanlardır.

 

Ulukaya Şelalesi:

Ulus ilçesine 17 km. uzaklıkta olup Ulus Çayı üzerindedir. Ulukaya Köyü sınırları içerisinde bulunan şelale tamamen kayalar içerisinden doğmakta ve 20 m. yükseklikten düşmektedir. Kanyon içerisinde ilerleyerek bir gölet meydana getiren Uluçay, yaklaşık 16 km uzunluğundadır. Şelalenin rakımı 380 metredir. Ulus çayında, 30–40 m genişliğinde bir gölet meydana getiren suyun debisi 200–250 lt/sn’dir.

Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu; çevresindeki panoramik güzelliğiyle yoğun ziyaretçi çekmektedir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1.5 km olup, yüksekliği 300 m’dir.

 

Küre Dağları:

Küre Dağları, dünyanın ve Türkiye’nin “ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listesinde yer alıyor. Karadeniz’de Bartın ve Kastamonu il sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı, 2000 yılında milli park ilan edilerek Türkiye’nin 41 milli parkından biri olmuştur. KDMP, park ve tampon bölgesiyle toplamda 132.000 hektarlık bir alana sahiptir. Ormanlık alanı, karstik yapısı, mağara ve kanyonlarıyla bir doğa harikası olan Küre Dağları aynı zamanda ekoturizm açısında önemli bir potansiyele sahip. Kültürel değerleri, özgün mimari yapısını koruyan köy evleri, renkli kıyafetleri, el sanatları ve yöresel yemeklerini dünyaya tanıtan yöre halkı, bölgede doğayla dost turizmin gelişmesine katkıda bulunuyor.

 

Uluyayla:

Karabük ve Bartın il sınırlarındaki Uluyayla, yaklaşık 1100 metre rakımlı ve 7 km uzunluğundaki 280 hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır.

 

FOTOĞRAFLAR

 

 

KONUM

İlgili Kategoridekiler

Kurucaşile

Amasra